Účinnost anti-TNF-α léčby u pacientů s mimokloubní manifestací ankylozující spondylitidy – metaanalýza

Číslo: 6 / 2016 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Revmatologie

Souhrn

Ankylozující spodylitida (AS) jako chronické progresivní zánětlivé revmatické onemocnění zasahuje převážně sakroiliakální klouby. U pacientů se však AS může projevit i mimokloubními příznaky – v očích (uveitida), gastrointestinálním traktu (zánětlivé onemocnění střev – IBD) a na kůži (psoriáza). Podle belgické studie z roku 2007 trpí mimokloubními příznaky až 42 % pacientů s AS.

Uveitida jako nejčastější mimokloubní komplikace se projevuje bolestí, začervenáním očního bělma, fotofobií, slzením a rozmazaným viděním. Akutní léčbou je podávání nesteroidních antiflogistik, tato léčba však neřeší primární onemocnění a nemůže být podávána dlouhodobě pro riziko nežádoucích účinků. Bylo zjištěno, že pacienti s uveitidou mají vysoké koncentrace TNF-α jak v séru, tak v nitroočním moku, což může hrát roli v rozvoji uveitidy.

Pro IBD je charakteristický chronický zánět střevní mukózy, je sem řazena jak Crohnova choroba, tak ulcerózní kolitida. Tradiční léčba spočívá v podávání kortikosteroidů pro potlačení zánětu a imunomodulancií pro udržení remise.

Psoriáza je systémové zánětlivé onemocnění kůže, komplikace se mohou vyskytnout i v oblasti nehtů a vlasů.

Mezi přípravky anti-TNF-α léčby je řazeno několik látek s odlišnou strukturou: infliximab je chimérická monoklonální protilátka proti IgG1, adalimumab, golimumab a certolizumab jsou humanizované anti- -TNF-α protilátky a etanercept je fúzní protein pro receptor pro TNF-α.

Anti-TNF-α léčba u pacientů s AS prokázala svou účinnost a bezpečnost v řadě studií a metaanalýz, několik studií bylo zaměřeno i na její účinnost a bezpečnost při mimokloubních projevech.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky