Vliv přítomnosti ACPA a revmatoidního faktoru na výsledky léčby abataceptem – údaje z registru Corrona RA

Číslo: 6 / 2016 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Revmatologie

Souhrn

V současné době jsou intenzivně zkoumány možnosti, jakým způsobem předpovědět průběh chronických revmatických onemocnění a výsledků léčby. Bylo zjištěno, že u pacientů s revmatoidní artritidou (RA) s pozitivitou a vysokými titry protilátek proti cyklickým citrulinovaným peptidům (ACPA) a revmatoidnímu faktoru (RF) dochází k rychlejší rentgenové progresi, a pozitivita ACPA a RF tak je skupinami EULAR i ACR považována za faktor nepříznivé prognózy.

Byla rovněž studována otázka, zda je přítomnost protilátek proti ACPA (ACPA pozitivita – ACPA+) a proti RF (RF pozitivita – RF+) u pacientů s RA schopna predikovat odpověď na léčbu – výsledky dvouleté mezinárodní neintervenční prospektivní studie ACTION a dvouleté randomizované studie AMPLE přitom ukázaly, že terapie abataceptem je účinnější u nemocných s ACPA+ v porovnání s pacienty bez těchto protilátek.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky