Význam oxytocinu v léčbě deprese

Číslo: 6 / 2016 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií

Souhrn

Oxytocin, mnohými označovaný jako hormon štěstí, možná najde zcela nové klinické využití. Ukazuje se, že je schopen potlačovat stres a úzkost, v některých modelech na zvířatech působí sedativně, a to dokonce i při intranasální aplikaci. V recentně publikované dvojitě zaslepené studii byl navíc účinný rovněž v léčbě deprese. Šlo o placebem kontrolovanou studii (n = 43), ve které byl podáván formou nasálního spreje (možnost ovlivnění organum vomeronasale?). Oproti placebu výrazně zlepšoval emoční reaktivitu, zejména pak v situacích vyžadujících zvýšenou pozornost. Jde tak o další kamínek do mozaiky na cestě, na jejímž konci by mohlo být nové terapeutické využití oxytocinu.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky