Kombinovaná léčba diabetes mellitus 2. typu fixní kombinací dapagliflozin a metformin

Číslo: 1 / 2018 (Obsah)
Rubrika: Kazuistiky / Klinická praxe
Obor: Diabetologie
Autoři: MUDr. Šárka Wernerová
Autoři - působiště: Interní a diabetologická ambulance, Praha
Klíčová slova: diabetes mellitus, kombinovaná léčba, metformin, inhibitory SGLT2 (glifloziny), dapagliflozin
Citace: Wernerová Š. Kombinovaná léčba diabetes mellitus 2. typu fixní kombinací dapagliflozin a metformin. Farmakoterapie 2018;14(1):36–37.

Souhrn

Inhibitory SGLT2 neboli glifloziny znamenají nový přístup k léčbě diabetes mellitus (DM) 2. typu. Z léčby inhibitory SGLT2 budou mít prospěch zejména pacienti v riziku kardiovaskulárního onemocnění. Včasná intenzifikovaná kombinovaná léčba vede v poměrně krátkém časovém období ke kompenzaci diabetu. Prezentovaný případ dokládá, že kombinovaná léčba má významný vliv nejen na kompenzaci diabetu, ale i na další přítomná onemocnění: hypertenzi, dyslipidemii a obezitu. U našeho pacienta byla zahájena kombinovaná léčba metforminem a inhibitorem SGLT2 neboli gliflozinem.

Literatura

Wernerová Š. Kombinovaná léčba diabetes mellitus 2. typu fixní kombinací dapagliflozin a metformin. Farmakoterapie 2018;14(1):36–37.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky