exacerbaÚčinek erdosteinu na četnost a délku trvání exacerbací CHOPN – studie RESTORE

Číslo: 1 / 2018 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Pneumologie

Souhrn

Exacerbace jsou významnou součástí průběhu chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), ovlivňují zásadně zdravotní stav pacientů a progresi onemocnění. Současná léčba CHOPN se snaží snižovat výskyt exacerbací, stále se však nedaří je úplně eliminovat. Oxidační stres, zánět a hypersekrece mukózního hlenu jsou základem patofyziologie exacerbace, proto se léčebné zásahy snaží soustředit na tyto problémy.

Erdostein je mukoaktivní látka s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, snižuje rovněž adhezi bakterií. Jeho vliv na snížení počtu exacerbací CHOPN sledovala předběžně již klinická studie EQUALIFE, rozsah ani délka studie však nebyly dostatečné, proto byla provedena rozsáhlejší klinická studie RESTORE (Reducing Exacerbations and Symptoms by Treatment with Oral Erdosteine in COPD), která měla léčbu erdosteinem hodnotit po delší dobu a s ohledem na více parametrů účinnosti.

Komentář ke studii

MUDr. Viktor Kašák

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky