Vazopresin v léčbě srdečního selhání

Číslo: 1 / 2018 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor: Kardiologie

Souhrn

Nonapeptid produkovaný v nucleus supraopticus a nucleus paraventricularis, známý jako vazopresin, prostřednictvím svých specifických receptorů (V1 až V3) významně ovlivňuje činnost kardiovaskulárního systému. U nemocných s chronickým srdečním selháním je často zjišťována zvýšená hladina tohoto hormonu. To je provázeno vazokonstrikcí, rozvojem hypertrofie levé komory srdeční a zvýšenou reabsorpcí vody v tubulárním systému ledvin, což dále podporuje vznik edémů a hyponatremii. V současnosti se využívají antagonisté vazopresinových receptorů, tzv. vaptany, jež významně zvyšují množství tvořené moči a hodnotu plazmatického sodíku, a to bez zvýšení rizika maligních arytmií. S odkazem na dosud uskutečněné studie i klinické zkušenosti tak lze do budoucna očekávat přinejmenším snahu o indikačně širší využití těchto látek, než je tomu doposud.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky