Puerarin: potenciálně nová terapie srdečního selhání

Číslo: 1 / 2018 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor: Kardiologie

Souhrn

Puerarin je biologicky aktivní isoflavonoid nacházející se v řadě rostlin, bohatě je přítomen zejména v čeledi Fabaceae (rostlina puerarie, známá též jako kudzu) a v současné době je zjišťován jeho možný přínos v léčbě patologických stavů provázených ischemií. Jeho možné využití je však nyní hodnoceno rovněž v léčbě srdečního selhání, a to s odkazem na pozorování jeho antiapoptotických účinků v preklinických experimentech, zejména pak s ohledem na ferroptózu, nově definovaný mechanismus neapoptotické buněčné smrti závislé na železe. Je zajímavé, že zvýšené přetížení železem a peroxidace lipidů pozorované u potkanů s buňkami selhávajícího srdce nebo H9c2 inkubovanými s isoprenalinem byly významně blokovány podáváním puerarinu. Tyto výsledky tak poskytují přesvědčivý důkaz, že puerarin hraje roli při inhibici ztráty myocytů provázející srdeční selhání, částečně díky zmírnění ferroptózy.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky