Switch mezi etanerceptem a jeho biosimilární verzí u revmatických onemocnění – data z reálné klinické praxe

Číslo: 3 / 2018 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Revmatologie

Souhrn

Etanercept je biologický lék, který dlouhodobě prokazuje svou účinnost v léčbě revmatických onemocnění. Léčba tímto inhibitorem TNF však může být nákladná. V únoru 2016 byl v Německu uveden první biosimilární přípravek (BS) etanerceptu jako jeho relativně levnější alternativa.

V nedávné německé studii, která čerpala data z databáze „German Longitudinal Prescriptions database IQVIA (LRx)", bylo dokumentováno, že ačkoliv mnoho pacientů (přibližně 50 %) přešlo z léčby originálním etanerceptem (BO) na jeho BS v průběhu prvního roku, kdy byl dostupný, nezanedbatelná část z nich (10 %) se po několika měsících vrátila zpět k originálnímu přípravku. Jelikož jsou v současné době již k dispozici nová data, byla provedena druhá analýza zaměřená přímo na dynamiku zpětného switche na etanercept BO.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky