Oxytocin v léčbě schizofreniků

Číslo: 3 / 2018 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor: Psychiatrie

Souhrn

Oxytocin je látka mnoha tváří. Nejenom, že plní své významné fyziologické funkce při porodu či laktaci, ale významně ovlivňuje také naše chování (mírní agresivitu) či afektivitu (tlumí úzkost). Své uplatnění možná brzy nalezne ve zcela odlišných indikacích, než je tomu dnes. Aktuálně se projevila jeho terapeutická účinnost např. u schizofreniků. Jakkoliv šlo pouze o malou pilotní studii se 16 chronicky nemocnými, oxytocin v ní signifikantně snižoval hodnotu pozitivního i negativního skóre PANSS (Positive and Negative Syndrome Scale) – autoři oceňují zejména výrazný vliv na negativní složku. Příznivý efekt se týkal i plynulosti řeči a autoři poukazují rovněž na korelaci mezi pozorovanými účinky a změnami objemu šedé hmoty v oblasti pravé insuly a levého cingulárního kortexu.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky