Idiopatická plicní fibróza v antifibrotické éře

Číslo: 4 / 2018 (Obsah)
Rubrika: Kazuistiky / Klinická praxe
Obor: Pneumologie
Autoři: MUDr. Martina Šterclová, Ph.D.
Autoři - působiště: Pneumologická klinika 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice, Praha

Souhrn

Idiopatická plicní fibróza (IPF) je velice vážné onemocnění, jehož průběh ale můžeme v posledních letech výrazně ovlivnit. Předpoklad pro úspěšnou léčbu vytvářejí především včasná a správná diagnostika a dostupnost komplexní specializované péče. Zatímco břemeno vysoké míry ostražitosti leží povětšinou na bedrech terénních pneumologů (ale i praktických lékařů, internistů a lékařů jiných specializací), diagnostika a léčba by měla být úkolem Center pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů. Bez souhry jednotlivých složek klesá pacientova šance na prodloužení života. Stav pacienta se i v průběhu terapie dynamicky vyvíjí a je třeba, aby na tyto změny lékař poměrně pružně reagoval úpravou léčby. Často řešíme nejen onemocnění jako takové, ale i vedlejší účinky dosavadní terapie, které mohou pacienta obtěžovat a omezovat stejnou měrou jako základní choroba. Níže uvedená kazuistika je toho dokladem.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky