Analýza přínosů a nákladů vakcinace proti sezonní chřipce u seniorů a chronicky nemocných

Číslo: 5 / 2018 (Obsah)
Rubrika: Farmakoekonomika
Obor: Onkologie
Autoři: MUDr. Tomáš Doležal, Ph.D.
MUDr. Barbora Hájíčková
Autoři - působiště: Institut pro zdravotní ekonomiku a technology assessment (iHETA), Praha
Klíčová slova: chřipka, vakcína, očkování, zdravotně-ekonomická analýza
Citace: Doležal T, Hájíčková B. Analýza přínosů a nákladů vakcinace proti sezonní chřipce u seniorů a chronicky nemocných. Farmakoterapie 2018;14(5):706–708.

Souhrn

Česká republika patří v rámci Evropy mezi země s nejnižší mírou pokrytí populace vakcínou proti sezonní chřipce. Přitom ekonomické a zdravotní přínosy zvýšení počtu očkovaných osob jsou enormní, jak ukázala naše analýza. Mohlo by dojít k desítkám tisíc zabráněných případů chřipky, z nichž některé končí i hospitalizací, nebo dokonce úmrtím. Zejména u osob starších než 65 let riziko úmrtí významně roste a v této věkové skupině dokáže vakcína snížit mortalitu. Na základě této zdravotně-ekonomické analýzy není pochyb, že rozšíření očkování proti chřipce na co největší procento rizikové populace je výhodné jak z pohledu medicínského, tak ekonomického.

Literatura

Doležal T, Hájíčková B. Analýza přínosů a nákladů vakcinace proti sezonní chřipce u seniorů a chronicky nemocných. Farmakoterapie 2018;14(5):706–708.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky