Tocilizumab v léčbě pacientů s obrovskobuněčnou arteriitidou – studie GiACTA

Číslo: 6 / 2018 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Revmatologie

Souhrn

Obrovskobuněčná arteriitida (GCA) je onemocnění ze skupiny primárních vaskulitid, které postihuje především velké cévy odstupující z aortálního oblouku. Projevuje se nejčastěji bolestmi hlavy, poruchami visu či klaudikacemi čelisti, ale také klaudikacemi horních a dolních končetin nebo jako polymyalgia rheumatica; může způsobit rovněž infarkt myokardu či cévní mozkovou příhodu. Obrovskobuněčná arteriitida se obvykle objevuje u osob starších 50 let, až třikrát častěji přitom postihuje ženy. Základem terapie tohoto onemocnění jsou glukokortikoidy (GK), které zmírňují zánět a ulevují od symptomů. U mnoha pacientů je zapotřebí dlouhodobé či opakované léčby glukokortikoidy, ta je však spojena s rizikem nežádoucích účinků. Proto bylo snahou najít lék, který by umožnil udržení kontroly nad onemocněním i po vysazení GK.

Komentář ke studii

prof. MUDr. Pavel Horák, CSc.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky