Editorial

Číslo: 3 / 2019 (Obsah)
Rubrika: Fokus: Revmatologie
Obor: Revmatologie
Autoři: prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.
Autoři - působiště: Revmatologický ústav, Praha

Souhrn

V posledních dvou dekádách došlo k až bouřlivému vývoji farmakoterapie v revmatologii. Lze jej dát do souvislosti s hlubším pochopením patogeneze autoimunitních revmatických onemocnění na jedné straně a s vývojem genetického inženýrství a schopností syntetizovat cíleně působící léky na straně druhé. Tento vývoj se bohužel týká pouze zánětlivých revmatických onemocnění, naopak zatím nebylo dosaženo pokroku v léčbě osteoartrózy a degenerativních onemocnění a určitou stagnaci lze pozorovat i v oblasti nesteroidních antirevmatik a analgetik. Proto se také v tomto článku zaměřím na autoimunitní zánětlivá revmatická onemocnění, mezi která řadíme revmatoidní artritidu a juvenilní idiopatickou artritidu, spondyloartritidy a systémová onemocnění pojiva.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky