Fixní trojkombinace v léčbě CHOPN

Číslo: 4 / 2019 (Obsah)
Rubrika: Fokus: pneumologie/alergologie
Obory: Alergologie, Pneumologie
Autoři: MUDr. Viktor Kašák
Autoři - působiště: LERYMED spol. s r.o., Praha
Klíčová slova: fixní trojkombinace, farmakoterapie CHOPN
Citace: Kašák V. Fixní trojkombinace v léčbě CHOPN. Farmakoterapie 2019
15(4):491–499.

Souhrn

Farmakologická léčba stabilizované chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) fixní trojkombinací – inhalační kortikosteroid (IKS) + inhalační β2-agonista s dlouhodobým účinkem (LABA), resp. ultradlouhodobým účinkem (U-LABA) + inhalační anticholinergikum s dlouhodobým účinkem (LAMA), resp. ultradlouhodobým účinkem (U-LAMA) – v jednom inhalačním systému, je novou možností na poli personalizované, resp. precizní medicíny. Fixní trojkombinace je indikována pro pacienty s CHOPN s fenotypem frekventních exacerbací a s fenotypem přesahu astmatu a CHOPN (ACOS). Indikačním biomarkerem léčby IKS je eozinofilie v periferní krvi vyšší než 300 buněk v mikrolitru krve. Léčba IKS u pacientů s CHOPN zvyšuje riziko výskytu pneumonie.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky