Benralizumab – profil léku a první klinická zkušenost

Číslo: 4 / 2019 (Obsah)
Rubrika: Fokus: pneumologie/alergologie
Obor: Alergologie, Pneumologie
Autoři: MUDr. Irena Krčmová, CSc.
MUDr. Jakub Novosad, Ph.D.
MUDr. Vratislav Sedlák, Ph.D.
Autoři - působiště: Ústav klinické imunologie a alergologie, Plicní klinika LF UK a FN, Hradec Králové
Klíčová slova: bronchiální astma, eozinofilní zánět, benralizumab
Citace: Krčmová I, Novosad J, Sedlák V. Benralizumab – profil léku a první klinická zkušenost. Farmakoterapie 2019;15(4):500–509.

Souhrn

V oblasti imunoalergologie jsou dnes užívány monoklonální humanizované protilátky v diagnózách bronchiálního astmatu, atopického ekzému, chronické spontánní urtikarie a těžké hyperplastické rinosinusitidy s nosní polypózou. Pro léčbu eozinofilního alergického a nealergického astmatu je v rámci EU schváleno pět molekul, které cílí na dráhu interleukinu (IL)-5 (mepolizumab, reslizumab, benralizumab) nebo na cytokinovou dráhu IL-4/IL-13 (dupilumab) či na imunoglobulin E (omalizumab).

Literatura

Krčmová I, Novosad J, Sedlák V. Benralizumab – profil léku a první klinická zkušenost. Farmakoterapie 2019;15(4):500–509.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky