Farmakoterapie migrény – posledních 15 let

Číslo: 6 / 2019 (Obsah)
Rubrika: Minitéma čísla: Neurologie
Obor: Neurologie
Autoři: MUDr. Jolana Marková, FEAN
Autoři - působiště: Neurologická klinika 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice, Praha

Právě jsem se dozvěděla, že časopisu Farmakoterapie je již 15 let! Neuvěřitelné, jak čas rychle letí a časopis prosperuje. A protože dle věku lze očekávat období puberty, přeju hodně klidu, rozvahy i štěstí v další péči o slibné dítko.

A migréně, té je mnohem více. Je pravděpodobně spojena s lidstvem hodně dlouho, jak lze doložit v dokumentech i z dávných civilizací. Již v nejstarších historických pramenech z Egypta, Persie i Číny jsou zmínky o zákrocích či doporučeních proti bolesti – působení velmi studené vody či působení tlaku, dnešní akupresura. V Číně vznikla akupunktura na základě učení o protichůdně působících a vzájemně se doplňujících silách – jin a jang. Porušení rovnováhy v tomto systému bylo považováno za zdroj bolesti a vpichování jehel do různých přesně určených bodů mělo tuto nerovnováhu korigovat a odstranit bolest. Ve starém Řecku Hippokrates definoval migrénu a pravděpodobně z této doby pochází i základ názvu (hemikrania → mikrania → migraine).

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky