Očkování proti chlamydiím

Číslo: 6 / 2019 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor:

Chlamydie je jednou z nejčastějších pohlavně přenosných infekcí, která se šíří nechráněným pohlavním stykem a je zvláště častá u sexuálně aktivních dospívajících a mladých dospělých. Ve Velké Británii tak např. NHS (National Health Services) proto dokonce doporučuje pravidelné testování na přítomnost chlamydií u sexuálně aktivních osob mladších 25 let, a to každý rok a/nebo při změně sexuálního partnera. Většina infikovaných osob přitom nemívá žádné příznaky. Ty však u žen mohou zahrnovat vaginální výtok nebo dysurii; při postupu na vnitřní rodidla se může rozvinout zánětlivé onemocnění pánve vedoucí k neplodnosti či zvýšené pravděpodobnosti mimoděložní gravidity. U mužů pak jde o výtok z penisu, dysurii nebo bolest a otok testes; i zde je poukazováno na možný vztah k neplodnosti.

Podle studie zveřejněné v časopise The Lancet Infectious Diseases byla experimentální vakcína proti chlamydii CTH522 první svého druhu, která kdy dosáhla klinického hodnocení fáze I, byla shledána bezpečnou a současně dostatečně imunogenní. Zajímavý je přitom způsob vlastní aplikace. Intranazálně podaná vakcína totiž vykázala urychlenou sérokonverzi, zvýšené titry IgG, zvýšený profil slizničních protilátek a konzistentnější profil buněčné imunitní odpovědi ve srovnání s intramuskulární aplikací CTH522 společně s adjuvanciem (hydroxid hlinitý). Vzhledem k dopadu epidemie chlamydií na zdraví žen, reprodukční zdraví, zdraví kojenců prostřednictvím vertikálního přenosu a zvýšenou náchylnost k jiným pohlavně přenosným chorobám je tak tato vakcína velice slibným kandidátem pro relativně brzké klinické využití.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky