Gonartróza: glukokortikoidy, nebo fyzikální léčba?

Číslo: 5 / 2020 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor: Revmatologie

Souhrn

Z dosud realizovaných studií vyplývá, že klinický přínos u pacientů s artrózou kolene poskytuje jak intraartikulární léčba, tak fyzikální terapie. Dosud však nebylo jasné, zda se tyto dva přístupy nějak liší v krátkodobé a dlouhodobé účinnosti z hlediska zmírnění bolesti a zlepšení fyzické funkce. Realizována proto byla randomizovaná klinická studie porovnávající tyto přístupy u 156 osob (průměrný věk 56 let) s využitím skóre WOMAC jakožto primárně hodnoceného ukazatele účinnosti. Průměrné (± SD) výchozí skóre WOMAC bylo 108,8 ± 47,1 ve skupině s injekční léčbou glukokortikoidy, resp. 107,1 ± 42,4 ve skupině s fyzikální terapií. Po 1 roce bylo průměrné skóre WOMAC v těchto skupinách 55,8 ± 53,8 vs. 37,0 ± 30,7 (průměrný rozdíl mezi skupinami: 18,8 bodu; 95% CI: 5,0 32,6), což znamená zjevný přínos fyzikální léčby.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky