Jakou úlohu má intestinální mikrobiom při vývoji juvenilní idiopatické artritidy?

Číslo: 6 / 2020 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor:

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastějším chronickým revmatickým onemocněním dětského věku. Při jejím vzniku se uplatňují genetické faktory a vlivy prostředí, z nichž se v současné době soustředí pozornost zejména na intestinální mikrobiom. Několik komparativních studií dokumentovalo, že alterace intestinálního mikrobiomu mohou působit jako spouštěče patogeneze JIA. Některé studie ukázaly, že v důsledku environmentálních faktorů v raném věku (například porod císařským řezem, umělá výživa namísto kojení či expozice antibiotikům) může dojít k narušení mikrobiální kolonizace střev, aberantní střevní – mikrobiom následně může ovlivňovat vývoj JIA prostřednictvím naprogramování imunitních reakcí a změn permeability sliznice. Ze studií tedy vyplývá, že specifické mikrobiální faktory mohou přispívat k patogenezi JIA. Je však zapotřebí dalších studií, které objasní kauzalitu mezi intestinální dysbiózou a JIA a mechanismy ukrývajícími se za těmito epidemiologickými souvislostmi. Rovněž je třeba zjistit, jaké jsou optimální intervence k obnově vyváženého střevního mikrobiomu.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky