Secukinumab v léčbě pacientů s psoriatickou artritidou a axiálním postižením – studie MAXIMISE

Číslo: 3 / 2021 (Obsah)
Rubrika: Fokus: Revmatologie
Obor: Revmatologie

Psoriatická artritida (PsA) s predominantně axiálním postižením nemá v současné době jasně definovaná univerzální kritéria a sledované parametry, které se používají, nerozlišují zlepšení mezi axiálními a periferními symptomy. Prevalence axiálního postižení u pacientů s PsA se mění s dobou trvání nemoci a použitou definicí a pohybuje se v rozmezí 5–28 % v případě pacientů s onemocněním v časných stadiích a mezi 25 a 75 % u pacientů s dlouhotrvající PsA. Zátěž spojená s touto formou onemocnění je podhodnocená, protože pacienti často nehlásí všechny symptomy a zaměřují se na periferní klouby, jejichž bolest bývá výraznější. Organizace ASAS (Assessment of SpondyloArthritis international Society) a GRAPPA (Group for Research and Assessment of Psoriasis and Psoriatic Arthritis) momentálně pro axiální formu PsA vytvářejí klasifikační kritéria. GRAPPA navrhuje jako možnou terapii axiální PsA biologickou léčbu, která je schválena u axiální spondyloartritidy; doporučení EULAR (European League Against Rheumatism) podobně uvádějí terapii biologickými chorobu modifikujícími léky (bDMARD). V obou případech však upozorňují, že optimální doporučení pro léčbu axiální PsA je stále třeba vytvořit.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky