Meloxicam

Číslo: 1 / 2005 (Obsah)
Rubrika: Profily léčiv
Obor: Revmatologie
Autoři: MUDr. Marta Olejárová, CSc., MUDr. Tomáš Doležal1
Autoři - působiště: Revmatologický ústav, Praha
1 Ústav farmakologie 3. LF UK, Praha

Souhrn

Meloxicam patří mezi nesteroidní antirevmatika (NSA). Svou selektivitou se řadí do skupiny preferenčních inhibitorů COX-2. Svými vlastnostmi ve vztahu k cyklooxygenázám patří tedy mezi skupinu neselektivních NSA a selektivních NSA (koxibů). Výhodou preferenční inhibice COX-2 je nižší riziko gastrointestinálního poškození a menší ovlivnění agregace trombocytů a tím i rizika krvácení.

Meloxicam patří mezi nesteroidní antirevmatika (NSA). Svou selektivitou se řadí do skupiny preferenčních inhibitorů COX-2. Svými vlastnostmi ve vztahu k cyklooxygenázám patří tedy mezi skupinu neselektivních NSA a selektivních NSA (koxibů). Výhodou preferenční inhibice COX-2 je nižší riziko gastrointestinálního poškození a menší ovlivnění agregace trombocytů a tím i rizika krvácení. K dispozici je meloxicam v perorální lékové formě (tablety 15 mg), ve formě čípků (15 mg) a v injekční lékové formě (dávka 15 mg). Meloxicam je v ČR dostupný pod obchodními názvy Movalis a Recoxa.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky