Anagrelid

Číslo: 2 / 2005 (Obsah)
Rubrika: Nová léčiva / Nové indikace
Obor: Hematoonkologie
Autoři: Prof. MUDr. Miroslav Penka, CSc.
Autoři - působiště: Interní hematoonkologická klinika MU a FN Bohunice, Brno

Souhrn

Farmakodynamické účinky anagrelidu jsou dány postmitotickou selektivní inhibicí vývoje megakaryocytů, jež je závislá na koncentraci anagrelidu. V důsledku tohoto účinku dochází ke změnám stadia maturace, velikosti i ploidity megakaryocytů.

Anagrelid je imidazochinazolinový derivát (6,7-dichlor-1,5-dihydroimidazol[2,1B]- -chinazolin-2(3H)-on), který je možné využít k selektivnímu snížení zvýšeného počtu krevních destiček způsobeného vystupňováním destičkové krvetvorby. Ovlivňuje postmitotickou fázi megakaryocytů redukcí jejich velikosti a ploidity.9 Ve vyšší dávce je schopen inhibicí fosfodiesterázy dosáhnout i antiagregačního účinku destiček. Anagrelid je k dispozici v kapslích k perorálnímu užití obsahujících 0,5 mg účinné látky ve formě hydrochloridu.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky