Alendronátem indukovaná synovitis může imitovat syndrom karpálního tunelu

Číslo: 2 / 2005 (Obsah)
Rubrika: Nežádoucí účinky
Obor: Osteologie

Souhrn

Alendronová kyselina představuje v klinické praxi poměrně velmi dobře osvědčený bisfosfonát, užívaný jak v prevenci, tak i v léčbě osteoporózy u žen v období postmenopauzy.

Alendronová kyselina představuje v klinické praxi poměrně velmi dobře osvědčený bisfosfonát, užívaný jak v prevenci, tak i v léčbě osteoporózy u žen v období postmenopauzy. U 69leté pacientky léčené etidronátem po dobu čtyř let pro osteoporózu byla po přechodu léčby na alendronát během 24 hodin zaznamenána synovitis postihující pravé zápěstí a v průběhu 72 hodin se vyvinul syndrom akutního karpálního tunelu. Při punkci nahromaděné tekutiny nebyly zjištěny žádné patologické mikroorganismy ani žádné krystaly. Laboratorní nález byl rovněž fyziologický, s hodnotami c-reaktivního proteinu v referenčním rozmezí a s negativitou nukleárních antigenů či revmatoidního faktoru. Neurologická vyšetření ukázala významnou poruchu axonálního vedení nervus medianus. S odstupem 5 měsíců byl pacientce opět podán alendronát 10 mg, avšak již během prvních tří dnů léčby se vyskytla silná bolestivost kloubů v mnoha lokalizacích. Po vysazení alendronátu všechny popisované symptomy odezněly.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky