Akutní vliv marihuany na riskantní chování

Číslo: 3 / 2005 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Psychiatrie

Souhrn

V dosud provedených studiích bývá poměrně často diskutován vztah mezi marihuanou a riskantním chováním. K tomuto problému je však dostupné pouze omezené množství informací, které by mohly pomoci objasnit sílu této závislosti.

V dosud provedených studiích bývá poměrně často diskutován vztah mezi marihuanou a riskantním chováním. K tomuto problému je však dostupné pouze omezené množství informací, které by mohly pomoci objasnit sílu této závislosti. S tímto vědomím byly 10 dospělým dobrovolníkům postupně nabídnuty cigarety obsahující placebo a tři různé dávky THC (delta9-tetrahydrocanabinol). V průběhu opakovaného měření spočívajícího ve speciálně upravených psychotestech, sledování reakční doby při rozhodování, a měření krevního tlaku společně s tepovou frekvencí byl hodnocen stupeň riskantního vs neriskantního chování. Na základě získaných výsledků autoři konstatovali, že akutní podání marihuany významně zvyšuje pravděpodobnost riskantního chování.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky