Modafinil k léčbě únavy u pacientů s roztroušenou sklerózou

Číslo: 3 / 2005 (Obsah)
Rubrika: Farmaceutická medicína
Obor: Neurologie

Souhrn

Modafinil, známý jako významné stimulans CNS, byl nedávno testován s cílem ozřejmit jeho schopnost snížit pocit únavy u pacientů s roztroušenou sklerózou. Do studie bylo zařazeno celkem 115 pacientů se skóre MFIS (Modified Fatigue Impact Scale) ≥ 45, kteří byli po dobu 5 týdnů léčeni modafinilem, nebo užívali placebo.

Modafinil, známý jako významné stimulans CNS, byl nedávno testován s cílem ozřejmit jeho schopnost snížit pocit únavy u pacientů s roztroušenou sklerózou. Do studie bylo zařazeno celkem 115 pacientů se skóre MFIS (Modified Fatigue Impact Scale) ≥ 45, kteří byli po dobu 5 týdnů léčeni modafinilem, nebo užívali placebo. Iniciální dávka modafinilu v 1. týdnu byla 200 mg a v závislosti na snášenlivosti byla zvýšena na 300 mg/den ve 2. týdnu a na 400 mg/den v týdnech následujících. Skóre MFIS se během léčby významně zlepšilo v obou sledovaných skupinách, mezi kterými však nebyl prokazatelný významný rozdíl. Modafinil tedy v této indikaci nepřinesl žádný léčebný přínos.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky