Vliv jednorázového podání levodopy na sexualitu u mužů a u žen

Číslo: 3 / 2005 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Neurologie

Souhrn

Z experimentálních studií provedených na zvířatech je patrný vliv dopaminu na sexuální chování. Na otázku, jak důležitý je tento vztah u lidí, však dosud neexistuje jednoznačná odpověď. Proto byla skupině dobrovolníků, mužů a žen, ve dvojitě zaslepené studii podávána levodopa v dávce 100 mg, resp. placebo.

Z experimentálních studií provedených na zvířatech je patrný vliv dopaminu na sexuální chování. Na otázku, jak důležitý je tento vztah u lidí, však dosud neexistuje jednoznačná odpověď. Proto byla skupině dobrovolníků, mužů a žen, ve dvojitě zaslepené studii podávána levodopa v dávce 100 mg, resp. placebo. Bylo zjišťováno subjektivní hodnocení sexuální apetence a sledována somatomotorická reaktivita (zejm. tzv. T-reflex na Achillově šlaše). Zatímco na subjektivní hodnocení neměla levodopa žádný vliv, působila statisticky významné umocnění T-reflexu u mužů, nikoliv však u žen. Tyto výsledky tak svědčí o zapojení dopaminového systému do sexuálního vzorce chování u mužů, což autoři studie dávají rovněž do úzkého vztahu se steroidním systémem.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky