Methadon versus buprenorphin s kontingenčně vedenou léčbou u pacientů závislých na kokainu a opioidech

Číslo: 3 / 2005 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Psychiatrie

Souhrn

Ačkoliv je možné pacienty závislé na užívání opiátů léčit podáváním buprenorphinu, do poněkud svízelnější situace se dostáváme při léčbě pacientů závislých současně na opioidech i kokainu.

Ačkoliv je možné pacienty závislé na užívání opiátů léčit podáváním buprenorphinu, do poněkud svízelnější situace se dostáváme při léčbě pacientů závislých současně na opioidech i kokainu. Léčebné optimum v takovém případě bylo hledáno ve studii se 162 pacienty, léčenými buprenorphinem (12–16 mg) či methadonem (65–85 mg), přičemž někteří pacienti zároveň podstupovali kontingenční léčbu (určitá modifikace behaviorální léčby). U léčených methadonem bylo v porovnání s buprenorphinem pozorováno delší období abstinence, které se ještě prodloužilo v případě současné kontingenční terapie, a to v případě buprenorphinu i methadonu.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky